Proces upadłościowy jest często trudnym i skomplikowanym procesem, który może wprowadzić wiele osób w stan niepewności i stresu, może dotknąć zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Dlatego też warto poznać etapy tego procesu, aby móc odpowiednio się do niego przygotować i zminimalizować potencjalne negatywne skutki. W tym artykule omówimy, jakie są główne etapy postępowania upadłościowego oraz jak przebiega on w praktyce.
Analiza sytuacji finansowej
Pierwszym etapem procesu upadłościowego w Krakowie jest analiza sytuacji finansowej dłużnika. To tutaj ekspert zajmujący się sprawami upadłościowymi przeprowadza dokładną analizę stanu majątkowego oraz zadłużenia dłużnika. Jest to kluczowy moment decydujący o dalszych krokach w tym procesie.
Podczas tej analizy ekspert zbiera informacje o aktywach i pasywach dłużnika oraz określa jego zdolność do spłaty zobowiązań. Na podstawie zebranych danych zostaje sporządzony raport ukazujący aktualną sytuację finansową dłużnika.
Rozpoczęcie postępowania upadłościowego
Pierwszym etapem procesu upadłościowego jest zwykle złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika lub wierzyciela. W Polsce procedura ta odbywa się przeważnie przed sądem rejonowym właściwym dla miejsca siedziby dłużnika. W przypadku braku aktywności ze strony dłużnika, to wierzyciel może również zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości.
Sądowe postanowienie o otwarciu upadłości
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości i przeprowadzeniu niezbędnych czynności dowodowych, sąd podejmuje decyzję o otwarciu postępowania upadłościowego. Jest to ważny moment dla wszystkich stron zaangażowanych w sprawę – zarówno dla dłużnika, jak i dla jego wierzycieli.
Uprawnienie syndyka do zarządzania masy majątkowej
Kolejnym istotnym etapem jest powołanie syndyka – osoby odpowiedzialnej za zarządzanie masą majątkową dłużnika oraz egzekucję należności wobec niego. Syndyk ma za zadanie dbać o interesy wszystkich stron uczestniczących w postępowaniu oraz dokładnie analizować stan finansowy przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej.
Sanacja czy likwidacja?
Po ogłoszeniu bankructwa następuje decyzja dotycząca wyboru trybu postępowania – sanacyjnego czy likwidacyjnego. Podczas postępowania sanacyjnego podejmowane są działania restrukturyzacyjne mające na celu naprawienie bieżących problemów finansowych firmy lub jednostki gospodarczej.
Natomiast w przypadku wyboru postępowania likwidacyjnego dochodzi do sprzedaży aktywów firmy celem spieniężenia ich wartości uregulowanie należności wierzycieli, a firma zostaje oficjalnie rozwiązana.
Działając zgodnie z przepisami prawa , można odroczyć płatności , opuszczając domniemanego zwolnienia dla winnych.
Postanowienie kończące postępowanie likwidacyjne
Ostatnim etapem procesu upadłościowego jest wydanie przez sąd postanowienia kończącego całe postępowanie likwidacyjne. Po tej decyzji następuje rozliczenie między poszkodowanymi wierzycielami a masą majątkową dłużników.